ابر ارسال ایران اسلامی قانونی افغانستان

ابر: ارسال ایران اسلامی قانونی افغانستان مجلس شورای اسلامی اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بازار مسکن مستعد رکود شد

شوک درونی رشد قیمت مسکن در بهمن ماه که با دو متغیر رکودزای بیرونی سقوط ارز و رشد سود بانکی همراه شده است بازار مسکن را به سمت رکود در بهار سال آینده سوق می‌دهد.

بازار مسکن مستعد رکود شد

بازار مسکن مستعد رکود شد

عبارات مهم : بازار

شوک درونی رشد قیمت مسکن در بهمن ماه که با دو متغیر رکودزای بیرونی سقوط ارز و رشد سود بانکی همراه شده است بازار مسکن را به سمت رکود در بهار سال آینده سوق می دهد.

به گزارش ایسنا، کانون خرید و فروش در بازار مسکن شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران تحت تاثیر زیاد کردن توان تقاضا و رشد قیمتهای پیشنهادی، رکورد بالاترین میانگین رشد قیمت نقطه به نقطه و همچنین زیاد کردن ماهیانه را به ثبت رساند. در بهمن ماه قیمت مسکن شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به رقم بی سابقه ۵ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان رسید که نسبت به ماه قبل ۵ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۲.۳ درصد زیاد کردن نشان می دهد. این حجم رشد از اردیبهشت ۱۳۹۳ تا کنون بی سابقه بوده هست. با این حال اثر دو متغیر بیرونی کماکان رونق این بازار را ترساندن می کند.

افزایش حجم معاملات در نیمه دوم امسال که با توجه به ثبات اقتصادی، رسیدن قیمت مسکن به کف، زیاد کردن توان متقاضیان، موجودی آپارتمانهای خالی و زیاد کردن تدریجی بازده سرمایه بخش مسکن نسبت به بازارهای رقیب اتفاق افتاد در آذرماه با رشد ۵۰ درصدی معاملات و ۱۵ درصدی قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل همراه شد ولی از ابتدای زمستان سرعت زیاد کردن نقطه به نقطه معاملات کاسته شد. معاملات در دی ماه ۱۳.۵ درصد و در بهمن ماه ۱۷.۷ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل زیاد کردن یافت. این سکته در شرایطی رقم خورد که تقاضا جهت خرید واحدهای قدیمی ساز سهم بالاتری را نسبت به پارسال در بر گرفته هست. به بیان دیگر درصد معاملات واحدهای نوساز نه تنها زیاد کردن نیافته بلکه نسبت به کل با کم کردن مواجه بوده است.

بازار مسکن مستعد رکود شد

افت خرید و فروش واحدهای نوساز می تواند نمایی از بازار مسکن ارایه کند که نشان می دهد این نوع واحدها رشد قیمت پیش از موعدی را شروع کرده اند که نخستین ضربه از سوی فروشندگان این نوع واحدها به پیش رونق مسکن زده شد. در ادامه به علت رشد یکباره قیمت دلار که با زیاد کردن حجم تقاضا در بازار ارز مواجه شد، معاملات مسکن در دی ماه تحت تاثیر کم کردن تقاضا قرار گرفت. در بهمن ماه نیز بسته پیشنهادی بانک مرکزی جهت پرداخت سود ۲۰ درصد بانکی از طریق گواهی سپرده که سقوط آزاد قیمت دلار مواجه شد و آن از محدوده ۵۰۰۰ تومان به ۴۴۰۰ تومان رساند، شوک دوم را به بازار مسکن وارد کرد.

تجربه نشان داده بازار مسکن همواره در فاصله های زمانی کوتاه از تغییرات بازار ارز تاثیر می گیرد. بنابراین اگر شرایط فعلی یعنی کنترل قیمت اسمی دلار که پایین تر از قیمت واقعی آن واقع شده است است و نیز قیمت سود ۲۰ درصد سپرده که نوعی عقب گرد در نظام بانکی محسوب می شود ادامه پیدا کند، انتظار رکود در بازار مسکن طی ماههای آینده دور از ذهن نیست و انتظار می رود بهار سال ۱۳۹۷ با ثبات قیمت و افت معاملات مسکن همراه شود.

شوک درونی رشد قیمت مسکن در بهمن ماه که با دو متغیر رکودزای بیرونی سقوط ارز و رشد سود بانکی همراه شده است بازار مسکن را به سمت رکود در بهار سال آینده سوق می‌دهد.

واژه های کلیدی: بازار | همراه | سود بانکی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs